Kertépítés, gondozás
Növények átültetése
Kültéri klíma
Kezdőlap Hírek Szolgáltatások Termékek Kapcsolat

Kültéri ventilátoros hűtörendszerek 

A rendszer tartalmaz egy nagy nyomású szivattyút és a permetező szórófejet, melyet 5-10 mikron méretű vízcseppek létrehozására terveztek.

A rendszer által keletkezett párától, akármennyire hihetetlen számunkra, de abszolút nem leszünk vizesek, Kizárólag egy hűvös levegőt fogunk érezni, pont olyat amilyet a légkondicionálók produkálnak, és amelynek semmilyen káros hatásai nincsenek az emberi szervezetre.
A ventillátort be lehet állítani úgy, hogy egy meghatározott irányban hűtsön, vagy pedig egy 30-50 m2-es területre fejtse ki hatását. Amikor az apró vízcseppek elérnek egy kijelölt területet, pillanatok alatt elpárolognak, így eredményezi az 5-10ºC fokos lehűlést.

Ezen folyamat következtében a szabadtéri környezet kényelmes és kellemes területté alakulhat. Nagyobb fokú termelékenységgel, csökkentett üzemeltetési költséggel megtapasztalhat egy kevésbé stresszes munkakörnyezetet.

Ettől alkalmazottjai derűsek lesznek és barátságosabban viszonyulnak majd a vevőhöz. Vendégei vagy munkatársai pedig élvezhetik helységük, üzletük maximális szolgáltatásait.

Párásító rendszerek - kertészet

A kertészeteknél használatos párásító rendszerek óriási előnye, hogy megtartja a helyes páratartalmat a zöldházak valamennyi dimenziójában.

 A  párásító rendszer - úgynevezett ködrendszer -, egy nagyon fontos szabályt alkalmaz a kertészetek klíma szabályozásában. Megtartja a helyes hőmérsékletet – nedvességet, a mesterséges vagy természetes szellőzés feltétele mellett.

Nyáron a páraködöt képző rendszerek hűtik, alacsony páratartalom esetén pedig nedvesítik a ertészeteket.

   Télen a berendezés biztosítja a helyes páratartalmat, a fűtés okozta kiszáradás megelőzése érdekében.

Rendszerint az összes termelőnek problémája van az alacsony páratartalommal és a magas hőmérséklettel. Komoly problémát okoz, amikor a kertészet környezetében lévő páratartalom 30% alá esik. A növények szenvedni fognak és rendszerint lelassul, vagy megáll a növekedésük. Valójában sok kertészet bezár a nyári hónapok szárazsága miatt addig, míg a környezet hőmérséklete vissza nem áll egy elfogadható szintre. Ezen problémák kiküszöbölésére kiválóan alkalmasak párásító rendszereink. Berendezéseinknek köszönhetően a párásítással létrehozott környezet megfelel a legtöbb veteménynek (a fiatal magok fejlődése, trópusi növények és virágzó növények), ahol lehetetlen a hagyományos permetezési módszerek használata, mind a szabványos permetezés.


Előnyök:
• Megnövekedik a zöldházak általános termelése
• Állandó páratartalmat biztosít
• Kevesebb öntözés szükséges
• Helyreállítja a micro - klímát bármelyik évszakban
• Kevesebb árnyékolás szükséges
• Az újraévelő növények száma növekszik a zöldházakban

Párásító rendszerek - zöldség gyümölcs

A párásító rendszerek optimális szinten tartják a gyümölcs, zöldség, hal és húsfélék nedvességtartalmát és megállítják a kiszáradási folyamatot.

A gyümölcsök és zöldségek főleg vízből állnak. A frissesség elvesztését a gyors kiszáradás okozza mivel a bennük lévő víztartalom elpárolog. Ahhoz hogy megőrizzük a különféle zöldségek - gyümölcsök nedvességtartalmát használjunk párásító készüléket, hisz az visszaállítja a nedvesség optimális értékét megállítva ezzel a kiszáradási folyamatot. Párásító rendszereink a ködhűtés alapelvén működnek, így csökkentik a környezet hőmérsékletét, ezáltal hűsítve a termékeket. A készülékek felszerelhetők a gyümölcs és zöldség betakarítógépek felületére, megállítva a leszedéstől számított kiszáradási folyamatot.

A halból és tengeri állatokból készült termékek szintén ki vannak téve a kiszáradásnak, a frissesség elvesztésének, hisz tényleges tömegük 70% víz. A párásító berendezéseknek köszönhetően megőrizhetjük a termékek természetes nedvesség tartalmát, megelőzve a súlyveszteséget.

A párásító készülékek kontrollálják a kellemetlen szagok terjedését a környezetben.

 Néhány hús és kolbász (töltött hús) szintén ki van téve a kiszáradásnak, tárolásuk és fűszerezésük meghatározott környezetet igényel. Az ilyen jellegű területeken szintén megakadályozható a kiszáradás a párásító berendezésekkel.

Alkalmazási terület:

• Gyümölcs és zöldség részlegek
bevásárlóközpontokban, szupermarketekben,
áruházláncokban, piacokon
• Tengeri állatokból és halból készült
termékek részlegénél
• Érlelő és fűszerházak
• Zöldségesek
• Hal árusok
• Halász hajók
• Betakarító gépek

Előnyök:
• Megállítja a kiszáradást
• Visszafogja – csökkenti a termékek súlyvesztését
• Megtartja a frissességet
• Természetes úton csökkenti a hőmérsékletet
• Segíti néhány típusú gyümölcs érlelési folyamatát
• Kontrollálja a kellemetlen szagok diffúzióját 



Párásító rendszerek – gombatermesztés


A gombák kezdeti fejlődésénél a megfelelő páratartalomszint 80-90%, ezt a szintet addig kell folyamatosan tartani míg megjelennek a gombostűfejnyi csiperkék.

A párásító rendszerek használata nagyban megkönnyíti a gombatermesztést, hisz óriási előnye hogy ellenőrizhető, beállítható mindazon tényező mely nagyban hozzájárul a megfelelő termesztés sikeréhez. A legfontosabb külső tényező a páratartalom, mert nagyon száraz körülmények között a táptalaj nedvességtartalma erősen csökkenhet. A rendszer segítségével, gyorsan és hatékonyan visszaállítható a megfelelő 70%-os páratartalomszint, mely a gombatermesztés alatt szabályozható, növelhető.

A termesztés kezdeti stádiumában fontos szerepet játszik a levegő cseréje, melyet szakemberek csak abban esetben javasolnak ha a termesztő helység kellemetlen szagot áraszt. A párásító készülékeknek köszönhetően kontrollálni lehet ezen problémát, hisz lenyomja, megszünteti a kellemetlen szagokat.

A termesztés teljes időtartama alatt ügyelni kell, hogy a helyiségbe a kártevők – gombalégy, gombaszúnyog vagy atka – ne kerüljenek, mert ha a táptalajhoz jutnak, akkor nagymértékben elszaporodnak, és súlyos terméskiesést okozhatnak. A nyílászárók megfelelő „eltakarása” mellett fontos szerepet játszik a párásító rendszer, hisz a ködösítés egyik fontos jellemzője, hogy távol tartja a repülő bogarakat, szúnyogokat.

Párásító rendszerek - állattenyésztés

  

A szarvasmarhák a nyári hónapokban kellő hűtés nélkül fiziológiai és viselkedési stresszel reagálnak a hőre, ami negatív hatással van vágóértékükre ill. az általuk adott tej mennyiségére és minőségére.

  Kutatók által kimutatott tanulmányok szerint, ha a hőmérséklet 26° fölé emelkedik, a tehenek lecsökkentik az élelem bevitelét és lefogynak. Ez nagyban befolyásolja a szaporodási teljesítményt, az egészséget és a tejtermelési teljesítményt. Fontos, hogy a hő okozta stressz, kihat még a hűvösebb hónapokra is. A magasabb területeken élő tehenek sokkal fogékonyabbak az időjárás viszontagságaira, a szárazságra, így ezeknél az állatoknál különösen nagy figyelmet kell szentelni a megfelelő hűtésre.

A stressz mértéke, függ a környezeti feltételek kombinációjától, a levegő hőmérsékletétől, a relatív páratartalomtól, a légmozgástól és a napból érkező sugárzástól. A tejtermelők árnyékolókat, ventilátort és bőséges friss iható vizet használnak, hogy segítsenek a csordáknak elviselni a meleget, de ez gyakran nem elég. A déli területeken, ahol a hő és a páratartalom a leginkább jelentős, a tejtermelők locsoló kocsikat is bevetnek, hogy többlethűtést érjenek el.

Kutatások szerint az árnyékolás és a mesterséges légmozgás kombinációját alkalmazó párásító berendezés a tehenek hűtésének leghatékonyabb módszere, így a forró nyári hónapok alatt elszenvedett termelési veszteség nagyban csökken. A magas nyomáson működő párásító fúvókák által kibocsátott víz hatékonyan hűti a környezetet, javítja a tehenek közérzetét. A kiáramló vízpára légmozgását ventilátorok segítségével érik el, ezáltal hatékonyabbá téve a rendszert.

Tanulmány

A szellőzés és párásítás hatásai a tehenek viselkedésére a forró hónapokban Dél-Olaszországban.

A szellőztető és a párásító berendezések együttes hatékonyságát a kutatók három, Dél-Olaszországi farmon vizsgálták. A legmelegebb periódusban májustól szeptemberig, két éven át folytak az értékelések. Mind a három farmon a termelés szempontjából két homogén csoportra osztották az állatokat, és vizsgálták ezek szaporulatát, tejtermelését. Az első csoport „A”-ban párásító rendszert alkalmaztak, ami a takarmányozási területen volt elhelyezve a megfelelő szellőztetés mellet. A második csoportban „B” mely a kontroll csoport volt, nem szereltek fel párásító rendszert. A mikro klimatikus paramétereket (hőmérséklet, relatív páratartalom) folyamatosan mérték egy elektromos szondával, melyhez adatrögzítőt kapcsoltak. A készülékeket az állatok fejmagasságában helyezték el. A viselkedés és a tejhozam heti méréseinek elemzéséből kiderült, hogy az (A-B) csoport közötti különbség  a legmelegebb periódusban (2 – 4) kg/nap. Átlagosan magasabb értéket mértek továbbá az állatok súlygyarapodásában a párásító készülékkel felszerelt etető területén, A-B csoport közötti különég 12,9 -18,6% között volt.

Az eredmények kimutatták, hogy a párásító és ventillátoros hűtőberendezés kombinációja biztosítja a legjobb választást a teheneknek tejtermelő kapacitásának megtartására, növelésére a forró nyári hónapokban 

Párásító rendszerek - állattenyésztés - sertés

   Az állatok növekedésének hatékonyságát gyakran befolyásolják a rendkívüli környezeti feltételek. A sertések esetében, általában a hűvös környezet növeli a takarmányhatékonyságot, mivel a malac törekszik megtartani általános testhőmérsékletét. A melegebb környezet viszont csökkentheti a növekedést, hisz növeli a test karbantartási igényét, és ez környezeti stresszt válthat ki az állatból.

 Minden állatnak van egy ún. hőmérséklet tartománya, mely a normális értéken belül nyugodtságot és állandó test hőmérsékletet eredményez. A nyári hónapokban a hőmérséklet gyakran meghaladja a sertések ún. hő semlegesítő zónáját, így csökken a növekedésük.  A légkondicionáló készülékek  mivel sokkal költségesebbek mint a párásító berendezések, így gyakorlati termék lett a magasnyomású párásítással való hűtés  az állattenyésztésnek ezen a területén is.

 Korábbi kutatások bebizonyították hogy a folyamatos 25 °C alatti hőmérséklet, kedvezően befolyásolja a takarmányhatékonyságot ezáltal a súlynövekedést. Ahogy a hőmérséklet emelkedik, a sertésben fiziológiai változások indulnak be, így a végbélben mért hőmérséklet, a lélegzetvétel száma, és a pulzusszám növekedése. Értékelve a disznó fiziológiai reagálását magas hőmérsékleten, hatékony eredményt a test hőmérsékletének lecsökkentésében csak víz használatával lehet elérni, azaz a párásítással.

Kutatók továbbá bebizonyították, hogy a párásítás a leghatékonyabb módszer a hő okozta stressz kiküszöbölésére a sertés telepeken. Párásítást vagy csepegtetést használva átnedvesedik a malac, így ez közvetlenül javítja a párolgási hűtés hatékonyságát a bőr felszínén, és nem próbálja lehűteni közvetetten a levegő hűtése által. Felbecsülték a szinkronizált párásítást, a takarmányhatékonyság és az étkezés időtartamának összefüggésében. A kísérlet alatt 18db 70 kg-os malacot tanulmányoztak 30 napon keresztül, s figyelték annak hatását, hogy a párásítás és az ételek szinkronizálása együttesen milyen súlygyarapodást eredményez az állatoknál.

   Három párásítási stratégiát hasonlítottak össze:
• közvetlenül az étkezés előtti párásítás,
• étkezések közötti párásítás,
• nincs párásítás – átlag hőmérséklet 30 °C, a relatív páratartalom 50%

Az értékelés két változón, a takarmányfelvételen és az étkezés időtartamán alapult.

Kezelés Takarmányfelvétel
(Kg) Étkezési
Időtartam
Párásítás nélkül 0,623 14 perc
Étkezés előtti 0,701 16 perc
Étkezések közötti 0,619 13 perc

Következtetések

Azokat az állatokat, melyeket közvetlenül étkezés előtt párásítással hűtöttek le, jelentősen nagyobb (+13%) takarmányfelvételük volt, és sokkal tovább ettek (+19 %) mint a másik kezelésen résztvevő sertések. A kapott eredmények a malacok párásításának eredményességét tükrözik, következésképpen a csúcs hőmérséklet csökkentése megfelelő stratégia egy olyan tevékenység alatt, mint pl. az étkezés.
Jelen kísérletezés rövid ideje alatt nem lehet értékelni a teljes növekedés végső fázisát, de a kutatók szerint ezen eljárás alatt a felvett takarmány hosszútávon kedvezhet a sertések súlygyarapodásának.
Takarmányfelvétel  - Jobb növekedési teljesítmény + 13 % 

Párásító rendszerek - állattenyésztés - baromfi


A nyári kánikulának az átvészelése a baromfikra nézve nagy kihívás. Ebben az időszakban a legnagyobb a veszélye annak, hogy a szárnyas elkapjon minden olyan betegséget, amire hajlamos. Az öregebb baromfik még nagyobb kockázatnak vannak kitéve, hisz koruk miatt nagyobbak és a tolluk által való úgynevezett hőszigetelésük is gyengébb.

A meg növekedett hő feszültség legnyilvánvalóbb jele a zihálás. Mivel nincs izzadságmirigyük, ami lehűthetné bőrüket, úgynevezett párolgási hűtést használnak torkuk és légző rendszerük által.

A zihálás sok energiát emészt fel, ami testhőmérséklet emelkedéshez vezet.

   Optimális esetben a madarak szabályozni tudják saját testhőmérsékletüket azáltal, hogy bőrükön keresztül hő veszteséget adnak le. Ez a képesség azonban elvész, ha a madarakat egy adott területen összezsúfolva tartják. Így a baromfik szenvedni fognak a dehidrációtól és kimerültségtől, ez pedig a húsminőség csökkenéséhez fog vezetni. Ha a madár testhőmérséklete 4°C –ot  vagy többet emelkedik, a madár elpusztul.

   Szerencsére van megoldás a problémára, így könnyedén kezelhető a baromfik meg növekedett hő feszültsége. A probléma a páratartalom szabályozásával kiküszöbölhető.   A párásító rendszereknek köszönhetően megfelelő szellőztetés mellett csökken a baromfik hő feszültség növekedésének előfordulása.

Kültéri terasz-klíma

Teraszokra, játszóterekre, tárolókra, garázsokra, üzletek bejárataira, kerthelységekre, pavilonokra tervezett fix beépítésű készülék, öt, ill. bővítés esetén 6 réz fúvókával. 3 m bevezető csövet követően 3 m aktív 3/8" -os PVC ház foglalja magába a fúvókákat. A 3 m-es aktív rész - a szintén 3 m-es bővítőkkel - egészen 15 m -ig hosszabbítható.

A készüléket a tető vonala alatt elrejtve rögzítjük. Hatósugara 2 - 3 m, tehát 6 - 30 m2 intenzív napfénynek kitett terület klimatizálásához javasoljuk.

Szabványos csatlakozásai révén könnyedén és utólag is gyorsan bővíthető a megadott mérethatárok között. Az egyenként 3 m-es kiegészítőn túl lehetőség van fúvóka toldatok beépítésére is, amennyiben a hűtött terület egy - egy pontja különös figyelmet érdemel.

A párolgási hőelvonás elvén működik, nincs mozgó alkatrésze, karbantartást nem igényel, áramot nem fogyaszt. Előnye az elektromos split készülékekkel szemben - a költségkímélő beruházás és üzemeltetés mellett -, hogy nem fertőződik, növeli a levegő páratartalmát, megköti a port, polleneket. A beépített automata drainszelepnek köszönhetően csepegésmentesen üzemel.

Tűző napon is kellemes körülményeket teremt: családi házak teraszain, büfékben, kerthelységekben, strandokon jelentősen emelve a komfortérzetet. 


Kültéri álványos személyi klíma

Szolíd kivitelű fix állványos személyi klíma készülék, két fúvókával. Hatósugara 1.5 - 2 m. kiválóan alkalmas napfürdőzésnél, továbbá egy intenzív napfénynek kitett asztal, állandó munkahely, balkon, napozóágy vagy 2 - 3 m2 terület levegőjének hűtésére.

A párolgási hőelvonás elvén működik, nincs mozgó alkatrésze, karbantartást nem igényel, áramot nem fogyaszt. Előnye a split - elektromos - készülékekkel szemben, hogy nem fertőződik, növeli a levegő páratartalmát, megköti a port, polleneket. A megadott üzemi nyomástartományban cseppmentesen üzemel.

Néhány perc alatt üzembe helyezhető, gyors és olcsó megoldás, a panelházak teraszaira is ajánljuk!  

Jellemzői és előnyei:

  • Akár 11 C° -al csökkenti a környezeti hőmérsékletet
  • Fix beépített PVC ház, ellenáll a korróziónak és a káros UV sugaraknak is
  • Szabványos csatlakozásai révén 15 m-ig bővíthető
  • Acélbetétes rézfúvókák
  • Kiegészíthető fúvóka hosszabbítókkal is
  • Beépített acélszűrő gondoskodik az eltömődés megakadályozásáról
  • Olcsó üzemeltetés, fúvókánként max. 2 l/h
  • Az éves karbantartástól eltekintve abszolút gondozásmentes
  • Működési nyomás: 2.5 – 6 bar
  • Áramfelvétel nincs